Skip to content
Advanced Taekwon-do Euroatlas

Advanced Taekwon-do Euroatlas

Адвансед Таекуон-до Евроатлас – отвъд Бойните изкуства

  • Бойни изкуства
    • Философия на Бойните изкуства
    • Корейски Бойни изкуства
    • Адвансед Таекуон-до
  • Клубът
    • Мисия
    • История 1990 – 1999
    • История 2000 – 2009
    • История 2010 – 2019
    • История 2020 –
    • Инструктори
    • Обучение
  • Зала
  • Галерия
    • Галерия – Camps
    • Галерия – Retro
  • Сайта
    • Сайтмап
    • Съдържание
    • Артефакти
    • Връзки
    • За контакти
  • Toggle search form

Таекуон-до не е религия! + допълнение

Posted on 30/08/201024/11/2011 By admin 1 Comment on Таекуон-до не е религия! + допълнение
Rating: 5.7/6. From 17 votes.
Please wait...

Все по-често може да се чуе или прочете по сайтове в интернет, че „Таекуон-до е религия”.

Тук трябва да се разясни защо „Таекуон-до не е религия”.

Първо трябва да бъде отговорено на въпроса „Какво е религия?”.

Отговорът се намира в „ХРИСТИЯНСКА ЕТИКА” – учебно помагало по религия за 9-12 клас одобрено от МОН с автори проф. д-р Димитър Киров, проф. д-р Дечко Свиленов, Димитър Коруджиев.

Всеобщност на религията. 

Религията е безспорен, всеобхватен и всемирен факт. Тя може да е изопачена, наситена със суеверия и заблуди. Човекът винаги е проявявал влечение към свръхестественото, изразяващо се във вяра, предписания, норми на живот, външни религиозни форми, свещени предмети и обреди – свойства, характерни за всяка една религия. Забележително е, че най-старите паметници на човешката култура са свързани с религията на тогавашните човеци (гробници, могили, култови принадлежности и пр.). Навред, където са отивали пътешественици, те винаги са намирали човеци, изповядващи някаква религия. Свойството на човека да бъде религиозен е потвърден от науката факт. Няма исторически паметници, които да свидетелстват за т.нар. от марксизма „дорелигиозно състояние на човешката раса”. Всичко това ни дава основание да направим следните заключения:

A. Религията не е привнесена в обществото, а се корени в човешката душа.

Б. Религията предполага задължително вяра в нещо свръхестествено (Бог, Аллах, Брама, Заратустра и т.н.), към което се стреми човек. 

Една от задължителните съставни части на всяка религия, включително и на християнството, е вярата в свръхестественото. Без такъв елемент религията престава да бъде религия, губи своята същност и цел, като се превръща в отвлечена философска система или просто в инструмент за успокояване на съвестта и манипулиране на общественото мнение.

На първо място молитвата е задължителен компонент на всяка религия. Това изразява и самата дума „религия”, която означава „обратна връзка, комуникация, общение“, т.е. чрез молитвата човек общува със свръхестественото.

 

Сега вече могат да се формулират две причини разясняващи защо „Таекуон-до не е религия”:

  •  Таекуон-до не принуждава никой да вярва в нещо свръхестествено. Таекуон-до съдържа голям брой практически техники /позиции, блокове, удари и др. /, който са описани в „Енциклопедия Таекуон-до”. Практикуващият Таекуон-до усвоява тези техники по естествен начин с многократни повторения и постоянство под ръководството на инструктор.
  • Понятието „молитва” не съществува в Таекуон-до. „Енциклопедия Таекуон-до” освен техники съдържа и материали свързани с философията „До”. Към тези материали се причислява и презентацията на „До” от GM Тран. Никъде сред тях няма „молитва”.

За тези, който продължават да твърдят, че „Таекуон-до е религия” остават две възможности:

  • Твърдят така от незнание. Тази заблуда е временна – рано или късно ще разберат, че твърдението не е вярно.
  • Твърдят така с определена користна цел. Разказват, че в Таекуон-до има свръхестествени неща /например „тайни техники”, „ свръхестествени сили и енергии” или „мистични познания”/, които ги владее само определен ”майстор”. Представят някой за такъв „майстор” /обикновено това е някой „мистичен” чужденец / и събират желаещи да бъдат обучени в „тайните” на Таекуон-до.

А всъщност „тайната” на Таекуон-до е, че няма тайна! Има единствено дисциплина, труд, интелект и ценностна система.

Ако тълкуването на Таекуон-до като религия поради незнание е временно, то умишленото обвиване на бойното изкуство с мистика е опасно. Повярвалите на тези разкази много лесно могат да бъдат манипулирани и експлоатирани.

В крайна сметка и двата описани случая дават невярна представа и негативно отражение върху визията на Таекуон-до и Бойните изкуства като цяло.

Именно това ни мотивира да разгледаме този проблем и да изложим своите аргументи в настоящата статия. За нас като инструктори по Таекуон-до това е въпрос на отговорност.

В заключение искаме да подчертаем, че прилагането на даден термин /в случая „религия”/ от инструктора изисква неговото разбиране и познание също така, както прилагането на дадена техника или принцип в Таекуон-до. Спазването на това изискване говори за компетентност и коректност във всяка една професия, наука или друга сфера на познанието.

(Visited 19 times, 1 visits today)
Rating: 5.7/6. From 17 votes.
Please wait...

Related Posts:

  • ЧЕРНИТЕ КОЛАНИ ПО ТАЕКУОН-ДО В БЪЛГАРИЯ 8 – ГРАНДМАЙСТОРИТЕ
    ЧЕРНИТЕ КОЛАНИ ПО ТАЕКУОН-ДО В БЪЛГАРИЯ 8 – ГРАНДМАЙСТОРИТЕ
Инфо

Post navigation

Previous Post: Знанието е Сила!!
Next Post: Летен лагер Китен 2010 през поглед на Стенли

More Related Articles

Таекуон-до в Северна Корея навлиза през 1980 Инфо
Легендата за „стандартите“ при степените в бойните изкуства Инфо
Силата на атаката – книга, автор: Станимир Пеев Инфо
Десетте задължения на ученика Инфо
Това е Таекуон-до – бъдещето Инфо
Притчата за черния колан Инфо

Comment (1) on “Таекуон-до не е религия! + допълнение”

  1. admin says:
    22/09/2010 at 13:23

    Оказва се, че изразът „Най-точното описание на ТаеКуон-До е религия.” е превод от „Енциклопедия Таекуон-до” том.I стр.21, където е написано ”The nearest description of it is almost a cult.”, което буквално преведено звучи така: „Най-близкото описание на това е почти култ”. Ясно е, че при превода става дума за Таекуон-до. Не е ясно защо „най-близкото” е преведено като „най-точното”, а „култ” е преведен като „религия”. Според речника „cult [kʌlt]” се превежда така:
    1. Култ
    2. Религия
    3. Вероизповедание
    4. Мода
    5. Привърженици на модно течение

    КУЛТ е отношение на приповдигнатост и безусловно уважение; практиката по такова приповдигане (лично или пропагандно – религиозно, политическо и др.). С времето и отчасти позитивните тълкувания на термина отстъпват място на негативните. Дори относително позитивните култове (напр. към здраво и силно тяло) лесно се превръщат в патологични привързаности. В политиката и религията се говори за култ към личността на водача, който се различава от заслуженото уважение по наличието на заслепение; то кара последователите да следват и най-абсурдни повели, което пък води до неблагоприятни последствия за тях и околните хора.

    Таекуон-до определено е далече от това да се опише като „култ към здраво и силно тяло” или „култ към личността на водача”.
    Това е един пример как обективна информация от „Енциклопедия Таекуон-до” може да бъде тълкувана /преведена/ по различни начини променящи тотално нейният смисъл, което води до изграждане на нереална представа за Таекуон-до и посланието на ген. Чой.
    Остава открит въпросът към преводачите: „Подходящо ли е в случая да се използва значение 4 – „мода””?

Comments are closed.

Активни през седмицата:

  • ЧЕРНИТЕ КОЛАНИ ПО ТАЕКУОН-ДО В БЪЛГАРИЯ 8 – ГРАНДМАЙСТОРИТЕ 11/03/2020 Първият българин с 9ти дан „Грандмайстор“ по Таекуондо е … КАРАТИСТ!!! Звучи невероятно, но…
  • Таекуон-до пътят на здравия разум – книга,… 29/12/2014 Таекуон-До Chang Hon – Пътят на здравия разум - пълна версия достъпна от 29.12.2014г. М.…
  • Продължителност на обучението до черен колан в Таекуон-до 02/10/2010 Много от трениращите Таекуон-до задават въпроси на своите инструктори относно броя и продължителността на…
  • Bagatur OPEN 2005 25/04/2005 Открит международен турнир по Таекуон-До ITF за купата “БАГАТУР – СТАРА ЗАГОРА” От 23.4.05г.…
  • Лятна ваканция 2013 01/07/2013 Месеците юли и август 2013 са ваканционни. От 21 до 30 август в гр.…

Посещения

След 16 Май 2000

Посетете

Logos_2017-5b

Copyright © 2022 Advanced Taekwon-do Euroatlas.

Powered by PressBook Blog WordPress theme